Ndryshimi mes inspektimeve të "gjuha greke"

326 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
#gjuhë e familjes indo-evropiane që flitet në [[Greqia|Greqi]] dhe në [[Qipro]], dhe nga [[Grekët|grekë]] etnikë në [[Shqipëria|Shqipëri]], në [[Turqia|Turqi]], në [[Italia|Itali]], dhe në vende të tjera
====Prononcimi====
Έστησ' ο έρωτας χορό με τον ξανθόν Απρίλη
den peirazei mprosta sou otan thame oi skines mas san teneia ston myalo sou tha pernane
κι η φύσις ηύρε την καλή και τη γλυκιά της ώρα
oso nane kati mesa mou marathike nomizo pos h teleftea mas selida graytike!!!
και μες τη σκιά, που φούντωσε και κλεί δροσιές και μόσχους,
ανάκουστος κηλαηδισμός και λιποθυμισμένος.
 
Δ. Σολωμός «Ελεύθεροι Πολιορκημένοι» Γ΄, «Πειρασμός».
D. Solomos "Të rrethuarit e lirë", "Joshja".
 
==[[Në gjuhët tjera]]==
Anonymous user