Ndryshimi mes inspektimeve të "gjuha greke"

32 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
#gjuhë e familjes indo-evropiane që flitet në [[Greqia|Greqi]] dhe në [[Qipro]], dhe nga [[Grekët|grekë]] etnikë në [[Shqipëria|Shqipëri]], në [[Turqia|Turqi]], në [[Italia|Itali]], dhe në vende të tjera
====Prononcimi====
Έστησ' ο έρωτας χορό με τον ξανθόν Απρίλη <br />
κι η φύσις ηύρε την καλή και τη γλυκιά της ώρα <br />
και μες τη σκιά, που φούντωσε και κλεί δροσιές και μόσχους, <br />
ανάκουστος κηλαηδισμός και λιποθυμισμένος.
 
Δ. Σολωμός «Ελεύθεροι Πολιορκημένοι» Γ΄, «Πειρασμός». <br />
D. Solomos "Të rrethuarit e lirë", "Joshja".
 
Anonymous user