Ndryshimi mes inspektimeve të "gjuha polake"

151 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
==Shqip==
===Emër===
'''gjuha Polake''' ''f.''
# është gjuhë që flitet në [[Polonia|Poloni]].
Nga gjuhët sllavike, gjuha polake është në vende të tretë nga gjuhët që kanë më shumë folës, prapa rusishtes dhe ukrainas. Kjo gjuhë i përket grupit indo-evropian, në gjuhët perëndimore sllavike.
 
==[[Në gjuhët tjera]]==
<small>Dominanca e gjuhëve është marr sipas numrit të postimeve në Wikipedia, pra gjuhët me më shum postime jan marrë si gjuhë më dominante.</sm<ll>
{{kre}}
*{{en}}: {{përk|en|Polish}}
Anonymous user