Dallime mes rishikimeve të "gjuha hebraike"

1.817 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijoi faqen me "{{wikipedia}} '''gjuha hebraike'''")
 
{{wikipedia}}
'''gjuha hebraike'''
#degë veriperëndimore e gjuhës semitike nga familja e gjuhës Afro-Aziatike që flitet nga më shumë se shtatë milionë njerëz në Izrael dhe bashkësitë hebraike në botë. Në Izrael është de facto gjuha e shtetit dhe e popullsisë, duke qenë një nga dy gjuhët zyrtare (me gjuhën arabe), dhe flitet nga shumica dërmuese e popullsisë vendase.
 
 
==[[Në gjuhët tjera]]==
<small>Dominanca e gjuhëve është marr sipas numrit të postimeve në Wikipedia, pra gjuhët me më shum postime jan marrë si gjuhë më dominante.</sm<ll>
 
===Gjuhët më dominante===
{| border=0 width=100%
|-
|bgcolor="#FFFFE0" valign=top width=30%|
{|
<!--Ketu nga Majtas-->
#{{en}}
#{{de}}
#{{fr}}
#{{pl}}
#{{ja}}
#{{nl}}
#{{it}}
#{{sv}}
#{{pt}}
#{{es}}
|}
 
| width=1% |
|bgcolor="#FFFFE0" valign=top width=30%|
{|
<!--Ketu nga Mesi-->
#{{ru}}
#{{zh}}
#{{fi}}
#{{no}}
#{{eo}}
#{{da}}
#{{sk}}
#{{he}}
#{{cs}}
#{{hu}}
|}
 
| width=1% |
|bgcolor="#FFFFE0" valign=top width=30%|
{|
<!--Ketu nga Djathtas-->
#{{ro}}
#{{ca}}
#{{sr}}
#{{sl}}
#{{id}}
#{{bg}}
#{{tr}}
#{{uk}}
#{{lt}}
#{{ko}}
|}
|}
 
===Gjuhët më jo dominante===
{| border=0 width=100%
|-
|bgcolor="#FFFFE0" valign=top width=30%|
{|
<!--Ketu nga Majtas-->
#{{et}}
#{{hr}}
#{{gl}}
#{{nn}}
#{{ar}}
#{{ms}}
#{{fa}}
#{{io}}
#{{th}}
#{{eu}}
#{{el}}
#{{nap}}
#{{is}}
#{{bs}}
#{{simple}}
|}
 
| width=1% |
|bgcolor="#FFFFE0" valign=top width=30%|
{|
<!--Ketu nga Mesi-->
#{{lb}}
#{{vi}}
#{{ka}}
#{{sq}}
#{{br}}
#{{wa}}
#{{mk}}
#{{la}}
#{{af}}
#{{scn}}
#{{sh}}
#{{ast}}
#{{ht}}
#{{mr}}
#{{co}}
|}
 
| width=1% |
|bgcolor="#FFFFE0" valign=top width=30%|
{|
<!--Ketu nga Djathtas-->
#{{cy}}
#{{lv}}
#{{ksh}}
#{{be}}
#{{tt}}
#{{tl}}
#{{bn}}
#{{ta}}
#{{ga}}
#{{vec}}
#{{an}}
#{{az}}
#{{te}}
#{{ku}}
#{{ia}}
|}
|}
 
[[Category:Gjuhët]]
[[Category:Me h]]
Anonymous user