Dallime mes rishikimeve të "gjuha hebraike"

180 bytes removed ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{wikipedia}}
'''gjuha hebraike'''
#degë veriperëndimore e gjuhës semitike nga familja e gjuhës Afro-Aziatike që flitet nga më shumë se shtatë milionë njerëz në Izrael dhe bashkësitë hebraike në botë. Në Izrael është de facto gjuha e shtetit dhe e popullsisë, duke qenë një nga dy gjuhët zyrtare (me gjuhën arabe), dhe flitet nga shumica dërmuese e popullsisë vendase.
 
 
==[[Në gjuhët tjera]]==
Anonymous user