Dallime mes rishikimeve të "lumturi"

40 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijoi faqen me "'''LUMTURI''' f. *Të qenët i lumtur, gjendja e atij që gëzon të gjitha të mirat; ndjenja dhe gjendja e kënaqësisë së thellë dhe e gëzimit të madh që kemi kur na pl...")
 
'''LUMTURI''' f.
*Të qenët i lumtur, gjendja e atij që gëzon të gjitha të mirat; ndjenja dhe gjendja e kënaqësisë së thellë dhe e gëzimit të madh që kemi kur na plotësohet një dëshirë e zjarrtë, kur ia arrijmë një qëllimi të lartë, kur gjithçka na vete mbarë. Lumturi e përgjithshme (familjare, vetjake). Lumturia e njerëzve (e popullit). Plot gëzim e lumturi. E gjeti lumturinë. Jetojmë në lumturi jetojmë të lumtur.
 
[[Kategoria:Me l]]
[[Kategoria:Shqip]]
Anonymous user